Neo Ned

Neo Ned je malý a komorní film po všech stránkách. Vypráví malý a nekomplikovaný příběh odehrávající se na malém prostoru i v krátkém čase a nesnaží se o žádnou hlubší symboliku, artové ambice či myšlenkový přesah. Je to prostý příběh o lásce a dobrých skutcích, který je ovšem realizován na neotřelém námětu a zajímavým způsobem.

Hlavní hrdina Ned je postavou vyrůstající v neutěšených poměrech s otcem kriminálníkem a matkou, která je nesmírně povrchní a její životní seberealizace spočívá ve vymetání talk show. Ned chce někam zapadnout, tak se přidá k neonacistům a pochytí jejich rétoriku. Ani kriminální zázemí, ani slupka neonacismu ovšem nedokážou zastřít to, že Ned je v jádru dobrý, i když dost jednoduchý a zmatený, kluk, který chce jen někam patřit, někoho mít rád a vůbec, mít nějaké pozitivní vztahy k lidem.

Sledujeme příběh o zamilování se Neda a černošky Rachael v psychiatrické léčebně (což vlastně vede k nenuceně humorným scénám a hláškám), krátkých chvílích štěstí a následném střízlivějícím návratu do reality, přičemž závěr je svým způsobem povznášející. To se člověk ovšem musí naladit na tu správnou notu filmu: i když totiž je vlastně o ztracencích, tak jejich příběh podán tak, že jich ani jednou nelitujeme a nejsme zhrozeni. Je to vlastně nakonec feel good film a když se na to vše díváme skrze jeho optiku, tak vlastně má svým způsobem i happy end.

Neo Ned není další neonáckovská, ani další „trulant Jack“ postava. Je zase jiný a unikátní, stejně tak, jako jeho repliky. To samozřejmě podtrhuje Jeremy Renner, který je v roli výborný a hlavně mu takoví drsnojemní klukochlapi vždycky sedli. Ovšem ani Gabrielle Union ve vedlejší roli za ním moc herecky nezaostává a zvláštní chemie mezi nimi je nepopiratelná.

Film není třeskutou komedií, u které byste se pořád smáli, spíš takovou tou pohodovou. Má ovšem i své smutné chvilky a celkově vlastně svou dost zvláštní velmi jemně bizarní atmosféru.

Leave a Reply

Name and Email Address are required fields. Your email will not be published or shared with third parties.